niedziela, 5 maja, 2024

Nordic walking dla osób z nadwagą

Nordic walking i nadwaga. Czy można te dwa tematy połączyć ze sobą? Oczywiście, że można a nawet trzeba. Maszerowanie z kijami to jedna z najbardziej bezpiecznych form aktywności fizycznej.

Dlaczego tyjemy?

Wiele osób, jako przyczynę swojej nadwagi, podaje geny i o dziwo mają rację. W prawie 40% przypadków problemów z wagą odpowiedzialnością można obarczyć geny. One również utrudniają walkę z tuszą.
Innym powodem jest to, że z wiekiem metabolizm człowieka zwalnia i organizm potrzebuje mniej kalorii, by pracować. Przez to odkładanie się tkanki tłuszczowej jest ułatwione i nawet jeżeli się nie objadamy, tyjemy.

Szczególnie widoczne jest to u osób po 40 roku życia a jeszcze bardziej u kobiet w okresie menopauzy. Wiek też często jest przyczyną mniejszej aktywności fizycznej, co pogłębia problemy z tuszą.
Oprócz tego przyczyną tycia jest stres, choroby tarczycy, cukrzyca czy problemy z trawieniem. Drogą do nabierania masy może być także coś tak prozaicznego, jak pośpieszne jedzenie i niezbyt dokładne rozdrabnianie pokarmów.
I tu dochodzimy to tej najbardziej powszechnej i nieprzyjemnej przyczyny, którą są złe nawyki żywieniowe a czasami po prostu obżarstwo. Uwielbiamy jeść, nagradzać się jedzeniem, zajadać stres. Spotkania towarzyskie kojarzą się z grillem i gazowanymi napojami a powinny się kojarzyć z nordic walking.

Jaką aktywność wybrać?

Każda aktywność fizyczna, szczególnie gdy połączona jest z odpowiednią dietą, powinna prowadzić do spadku wagi. Jeżeli dodatkowo wysiłek jest intensywny, systematyczny a dieta przestrzegana, można się spodziewać zadowalających efektów.
Bardzo często jednak osoby z nadwagą nie mogą sobie pozwolić na bardzo intensywne treningi. Chociażby ze względu na obciążenie serca czy inne choroby które mają wpływ na tusze.

I tu właśnie na ratunek przychodzi żwawy marsz z kijami. Nordic walking i nadwaga to coś co może się znakomicie łączyć.

Ta forma aktywności została wymyślona i opracowana z myślą o rekreacji. Nordic walking pojawił się jako forma letniego treningu dla fińskich narciarzy biegowych. Szybko jednak zauważono niezwykłe walory takiej formy ruchu i właśnie we Finlandii opracowano technikę maszerowania, która pozwala na intensywny wysiłek bez obawy o stan zdrowia. Zachowanie prawidłowej techniki w marszu nordic walking jest niezwykle ważne !
Wszystkie powody dla których warto wyjść z domu na spacer z kijami opisaliśmy tutaj–>. W tym materiale skupiamy się jedynie na tym jak wykorzystać nordic walking w walce z nadwagą.

Rzecz niemożliwa jest niemożliwa tak długo, dopóki nie zostanie osiągnięta

Dlaczego nordic walking i nadwaga to dobrana para

Osobom które nigdy nie próbowały intensywnie maszerować z kijami, dziwnym może wydać się fakt, że podczas uprawiana nordic walking, można spalić więcej tkanki tłuszczowej, niż w czasie trwającego tyle samo czasu joggingu.

Dzieje się tak dlatego, że walker angażuje do pracy dużo więcej partii całego ciała niż biegacz. W marsz z kijami zaangażowanych jest aż 90% mięśni, a odpowiednia technika przyczynia się do zwiększenia prawidłowej przemiany materii. Większość spalonych kilokalorii przekłada się na spalony tłuszcz, całkiem inaczej niż w innych aktywnościach. To wszystko powoduje, że uprawiając nordic walking, możemy efektywnie schudnąć. Oczywiście pamiętać należy o tym, że odbycie intensywnego spaceru nie usprawiedliwia nieprzestrzegania diety.

Uprawianie nordic walking jest niezwykle bezpieczne. Jedynie osoby u których występują dodatkowo poważne schorzenia, powinny możliwość maszerowania i intensywność wysiłku skonsultować z lekarzem. Inne śmiało mogą zaczynać swoją przygodę z nordic walking.

strona główna –>