niedziela, 5 maja, 2024

Ultramaraton Leśna doba

Ultramaraton Leśna doba – co to takiego?

Ultramaraton Leśna Doba uzyskał już renomę wśród sportowców amatorów. Impreza organizowana przez fundację Wszystko Gra – Pabianice, po rocznej przerwie, odbyła się czwarty raz. W dniach 9 i 10 października, do rywalizacji przystąpiło prawie 100 miłośników nordic walking i taka sama ilość biegaczy. Pakiety startowe zostały wykupione w mgnieniu oka na wiele tygodni przed zawodami..

Ultramaraton Leśna doba to zawody dla tych, którzy chcą się zmierzyć z dłuższym dystansem a także, a może przede wszystkim ze samym sobą. Długość trasy nie jest określona, zawodnik sam decyduje ile kilometrów przemaszeruje.
Przygotowano pętlę o długości 12 300 metrów. Po każdym przejściu tego odcinka, zawodnik może ruszyć ponownie na trasę, zrezygnować z dalszego uczestnictwa lub odpocząć i kontynuować zawody później. Jest jedynie ograniczenie czasowe, zawody trwają 24 godziny. Warunkiem ukończenia zawodów jest zaliczenie przynajmniej jednej pętli.

Fundacja Wszystko Gra – Pabianice

Organizator imprezy, fundacja Wszystko Gra – Pabianice, zajmuje się upowszechnianiem sportu i zdrowego stylu życia, organizacją imprez sportowych, prowadzeniem

działalności edukacyjnej i kształceniowej, wspieraniem seniorów, osób niepełnosprawnych. Ważnym elementem jest również działanie na rzecz ekologii, turystyki i krajoznawstwa. Ultramaraton Leśna Doba ma również za zadanie propagowanie, wśród miłośników nordic walking, marszów długodystansowych w terenie. Ze szczególnym naciskiem na poszanowanie przyrody.
Szczegóły działalności fundacji może poznać na stronie internetowej

Trasa zawodów w Róży

Róża to niewielka miejscowość w województwie łódzkim, położona przy trasie S8, w okolicy Pabianic. Na co dzień to ciche spokojne miejsce, które ożyło gwałtownie na te 2 szalone dni.
Punktualnie o 11.00 sprzed remizy OSP w której znajdowało się centrum zawodów, na trasę wyruszyli biegacze i maszerujący z kijkami. Pętla długości 12,3 km, wiodła na krótkim odcinku poboczem drogi przez wieś a później malowniczymi terenami wśród pól, lasami zespołów przyrodniczo krajobrazowych Dobroń i Moglino.

Zawodnik kończący poszczególne okrążenia, przed wyruszeniem na kolejne kółko, mógł odpocząć na terenie bazy. W tym czasie mógł się posilić chlebem z tradycyjnym smalcem, smalcem z fasoli, czekoladą, bananami, daktylami, kabanosem, żółtym serem. Napić się kawy, herbaty, naturalnej wody z imbirem i cytryną. Przygotowano także 3 pełnowartościowe gorące posiłki o różnych porach doby. Niczego nie zabrakło.
Można także było odpocząć, a nawet przespać się na ogrzewanej sali. Ogrzewanie przydało się, ponieważ temperatura nad ranem spadła poniżej zera.

Rywalizacja na trasie Ultramaratonu Leśna Doba

Ze względu na bezpieczeństwo, rozległy teren, oraz specyfikę zawodów, każdy uczestnik był wyposażony w: czynny przez cały czas telefon, latarkę czołówkę, czerwone oświetlenie tylne, kurtkę typu wiatrówka, nakrycie głowy, rękawiczki, gwizdek, kubek wielorazowy oraz folię NRC.

W marszu nordic walking bezsprzecznie najlepsi okazali się:

  • Agnieszka Mielecka 155,1 km
  • Joanna Kołodziej 155,1 km
  • Barbara Cieślar 135,3 km

  • Michał Piotrowski 159,9 km
  • Radosław Olejko 142,8 km
  • Marek Stefanicki 135,3 km

  • Najstarszą uczestniczką imprezy była Pani Aleksandra Raczyńska urodzona w 1938, która wyszła na pętle 8 razy i tym samym pokonała dystans 98,4 km

Strona organizatora –> Ultramaraton Leśna Doba

Pełne wyniki rywalizacji –> inesSport
Więcej zdjęć z wydarzenia w naszym wpisie na facebook

strona główna –>