piątek, 22 listopada, 2024

Międzygórze

Międzygórze – namiastka alpejskiej wioski

Międzygórze – górska stacja klimatyczna, wieś w powiecie Kłodzkim, w województwie Dolnośląskim, w Sudetach wschodnich.
Dojechać można samochodem, drogą krajową nr 33 z której zjeżdżamy w kierunku Międzygórza, w Domaszkowie lub Wilkanowie. Wydaje się, że to jedyna forma dostania się do wsi, nie licząc metody per pedes.
Dowiedz się co można robić w Międzygórzu. Sprawdź czy miłośnicy nordic walking znajdą tutaj miejsce dla siebie.

Rozwój małej wsi, zapoczątkowała między innymi jej właścicielka, królewna niderlandzka Marianna Orańska, która spopularyzowała turystykę w tej okolicy m.in. przez osobiste zdobycie szczytu Śnieżnika. Podobnie do rozwoju miejscowości, przyczynił się doktor Henryk Janisch, który założył tutaj sanatorium.
Klimat miejscowości, oprócz oczywistych aspektów przyrodniczych, buduje zabytkowa architektura w stylu norweskim i tyrolskim z XIX wieku. Wiele budynków w znakomitej kondycji zachowało się do dnia dzisiejszego, a szczególna uwagę należy zwrócić przede wszystkim na największy z nich.

Pensjonat Gigant

Bez wątpienia, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Międzygórza. Powstał w 1882 roku i dawniej działał jako luksusowy ośrodek sanatoryjny. Przez wiele lat był to największy dom sanatoryjny a równocześnie największy drewniany budynek w kraju. Nakryty jest łamanym dachem i posiada wieżę o ryglowej konstrukcji. Dziś dom wczasowy, już nie tak luksusowy jak niegdyś.

Więcej turystycznych, międzygórskich atrakcji znajdziecie na stronie Nasz Styl.

W 1965 w Międzygórzu kręcone były sceny do pierwszego odcinka serialu „Czterej pancerni i pies”.

Turystka nordic walking w Międzygórzu

Cała okolica to miejsce wymarzone dla miłośników pieszych wędrówek. Mimo tego że podejścia, zejścia i nierówności terenu nie pozwolą na zachowanie prawidłowej techniki marszu, kije do nordic walking bardzo się przydadzą. Tras do wędrowania, krótkich i dłuższych, na pewno tutaj nie zabraknie.

Wodospad Wilczki

Jedną z ciekawostek w samej miejscowości jest największy i najwyższy w masywie Śnieżnika, wodospad Wilczki. Tutaj na skutek uskoku tektonicznego, rzeka Wilczek spada 22 metry w dół.
Nad wodospadem rozpostarty jest historyczny mostek, który pamięta czasy Marianny Orańskiej.
Teren współcześnie poddano całkowitej rewitalizacji. W związku z tym nawet osoby, które mają trudności w poruszaniu się, mogą w pełnej krasie podziwiać to zjawisko. Z pewnością ciekawe jest to, że teren jest oświetlony i dlatego można go odwiedzić nawet po zmroku.

Aby tam dotrzeć, należy wyjść z miasta szlakiem czerwonym w kierunku północno- zachodnim. Podążajcie wzdłuż rzeki i zwracajcie uwagę na znaki. Dotrzecie też, idąc ulicą Wojska Polskiego na zachód.

Zapora wodna w Międzygórzu

Nieopodal wjazdu do Międzygórza, kilkadziesiąt metrów od drogi, znajduje się kamienna zapora. Wysoki na 29 metrów mur, z którego roztacza się wspaniały widok na góry i dolne, dostępny jest dla turystów. Zbiornik retencyjny może pomieścić prawie milion litrów wody. Dlatego trudno sobie wyobrazić, że podczas powodzi w 1997 roku woda przelała się przez grzbiet zapory. Podczas gdy na co dzień to prawie sucha dolina.

Aby dotrzeć do zapory maszerujemy na zachód ulicą Wojska Polskiego. Trzymamy się zielonego szlaku który przebiega przez szczyt zapory i dalej do sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Bardziej zaprawieni turyści mogą tym szlakiem pomaszerować do Białej Wody i dalej aż do Lądka Zdrój. Można tez zmienić szlak na żółty i dotrzeć do Jaskini Niedźwiedziej.

Maria Śnieżna

Z pewnością jedną z większych atrakcji okolicy, szczególnie dla miłośników górskich wędrówek jest sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Znajduje się ono na szczycie Góry Iglicznej. Niegdyś mała drewniana kapliczka, dziś murowany kościół z 1782 roku. Sanktuarium stanowi cel licznych pielgrzymek, leży także na trasie popularnego szlaku turystycznego.

Mimo że niegdyś Międzygórze słynęło z klimatu dobrego do leczenia chorób płuc, nie jest dziś miejscowością sanatoryjną. Natomiast z pewnością jest to wspaniała baza wypadowa dla miłośników turystyki górskiej. Stąd wyruszymy na Śnieżnik i na Przełęcz Puchaczówkę, a pośrednio na Jaworową Kopę i Smrekowiec.

Ścieżki Edukacyjne Międzygórze

Od 1997 roku dla miłośników maszerowania dostępne są 3 ścieżki dydaktyczne o długości 1, 3 i 7 km. Taki wybór szczególnie polecamy miłośnikom nordic walking. Najkrótsza zaczyna się w mieście i przebiega przez Wodospad Wilczki.
Druga również rozpoczyna się w Międzygórzu, przebiega w pobliżu wodospadu, napotyka model piętrowości roślinnej Regle, stanowisko retencji wodnej oraz zaporę przeciwpowodziową. Stąd powrót do miasta przez malowniczy kanion.
Najdłuższa trasa rozwidla się na zaporze i wiedzie do gospodarstwa szkółkarskiego. Stamtąd powrót do miasta drogą asfaltową.
Na ścieżkach ustawiono tablice dydaktyczne z których dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o samym Miedzygórzu ale także o okolicy.

Trasy nordic walking w Międzygórzu i okolicy

Pętla o długości niespełna 7 kilometrów. W tym konkretnym przypadku zaczyna się przy Willi Róż na ulicy Śnieżnej ale można rozpocząć w dowolnym miejscu tej trasy. Kierujcie się ulicą Śnieżną na zachód aż do skrzyżowania z ulicą Sanatoryjną (budynek PTTK). Tam skręcacie w prawo i trzymacie się zielonego szlaku, kierującego was na Przełęcz Śnieżnika. Potem w dół, ciągle zielonym szlakiem. I znów Międzygórze ulica Śnieżna.

Co jeszcze można zobaczyć w okolicy Międzygórza?

Jeżeli posiadacie środek lokomocji, lub jesteście wytrwałymi piechurami, możecie zwiedzić inne pobliskie atrakcje. Przede wszystkim Jaskinię Niedźwiedzią (warto wcześniej zarezerwować bilet), ośrodek narciarski Czarna Góra (raczej zimą) czy Śnieżnicki Park Krajobrazowy. W dalszej odległości Bystrzyca Kłodzka i Lądek-Zdrój.

Na koniec kilka linków:
Strona Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej
Strona pensjonatu Gigant 1882
rezerwacja biletów do Jaskini Niedźwiedziej

strona główna