Nordic walking dobry na kręgosłup
Bardzo długi spacer, intensywny marsz, a nawet bieganie nie są tak korzystne dla naszego organizmu, jak nordic walkig. Spowodowane jest to faktem, że podczas marszu z kijami angażujemy prawie wszystkie partie mięśni. Wysiłek nie jest ograniczony jedynie do nóg czy określonych partii mięśni, ale w marszu zaangażowane jest całe ciało. Nie bez znaczenia jest fakt, że przy prawidłowym marszu z kijami nie obciążamy nadmiernie naszych stawów. Jednak czy nordic walking jest dobry na kręgosłup? Dowiedz się, jakie są zalety i wady nordic walking.
Na co pomoże marsz z kijami
Chyba nie ma nikogo, kto twierdziłby, że aktywność fizyczna jest lepsza dla zdrowia, niż siedzenie przed telewizorem. Nordic walking to jednak aktywność szczególna.
Marsz z kijami to sport dla każdego. Mogą ją uprawiać osoby zdrowe i wysportowane, starsze i takie, które nigdy wcześniej nie uprawiały sportu, szczupłe i otyłe a co najważniejsze z kijami mogą maszerować osoby cierpiące na różne dolegliwości zdrowotne. Nie tylko fizyczne.
Prawidłowy marsz z odpowiednio dopasowanymi kijami nie powoduje obciążania stawów, przez co wysiłek może być bardziej intensywny niż podczas zwykłego maszerowania. Tym samym spalamy więcej kalorii i budujemy kondycję.
Taka aktywność to kontrolowany wysiłek, podczas którego zmniejsza się poziom glukozy i cholesterolu, zwiększa się saturacja krwi i obniża ciśnienie tętnicze. Osoby uprawiające nordic walking tracą na wadze i mogą zgubić brzuch. Poza tym fakt, że robimy coś dobrego dla siebie, wzmacnia psychikę, kształtuje zdrowe nawyki i podnosi samoocenę. Marsz z kijami jest również nieoceniony dla naszych kości. Przede wszystkim kręgosłupa.
Nordic walking a zdrowy kręgosłup
Marsz z kijami to odpowiednia aktywność dla osób borykających się z bólem pleców. Szczególnie dla tych, którzy mają problemy z odcinkiem lędźwiowymi i piersiowym kręgosłupa.
Miarowe i równomierne wymachiwanie rękami podczas marszu nordic walking powoduje, że mięśnie przykręgosłupowe rozluźniają się i wzmacniają. Jest to szczególnie przydatne w przypadku osób początkujących, zaczynających zabawę z aktywnością fizyczną.
Regularne „kijkowanie” wzmacnia mięśnie pleców, klatki piersiowej, ramion, nóg, a nawet pośladków. W ten sposób pracujemy nad postawą, utrzymaniem równowagi. To niezwykle ważne, kiedy chcemy zadbać o zdrowie naszego kręgosłupa.
Kiedy nordic walking stanie się waszym nawykiem, efekty będzie widać już po kilku tygodniach.
Nordic walking – jak chodzić, by nie zaszkodzić?
Kiedy pytacie o zalety i wady nordic walking, to zalet wymienić można wiele. Wad nie widać. Jednak należy pamiętać, że podczas marszu niezwykle ważne jest zachowanie prawidłowej techniki. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że sobie nie zaszkodzimy. Dlatego, jeżeli jesteście początkujący, zwróćcie się o pomoc do wyszkolonych instruktorów, którzy za niewielką opłatą albo nawet bezpłatnie pokażą wam, jak wygląda prawidłowy marsz nordic walking. Znajdziecie ich, chociażby na stronach Nordic Walking Poland lub ChodzeBoLubie.
Osoby chore albo takie, które nie są pewne czy marsz z kijami to wysiłek dla nich, powinny się skonsultować z lekarzem, zanim zaczną ćwiczyć. Zdecydowanie dotyczy to osób:
- które mają bardzo dużą nadwagę
- po niedawnych zabiegach chirurgicznych
- z wadami serca i niewydolnością oddechową
- z dużymi zwyrodnieniami stawów
Nikt nie jest wykluczony z uprawiania nordic walking. Wszystko jest kwestią umiejętnego wprowadzenia i odpowiedniej dawki treningu.