Ultramaraton Leśna Doba 2022
Ultramaraton Leśna Doba 5.0 (15-16 października 2022) to kolejna odsłona imprezy organizowanej przez stowarzyszenie Wszystko Gra z Pabianic. Jak co roku, pakiety startowe rozeszły się w ciągu kilkunastu godzin. I jak co roku, dzięki organizatorom, wszystko oczywiście zagrało znakomicie.
Poznaj zasady tego niezwykłej sportowej rywalizacji. Zobacz, jak rywalizowano na trasie. A może w przyszłym roku i Ty spróbujesz swoich sił w 24-godzinnym wyzwaniu.
Jakie są zasady Ultramaratonu Leśna Doba
Ogólna zasada jest taka, że o wyznaczonej godzinie wszyscy uczestnicy (120 biegaczy i 120 maszerujących z kijami) wyruszają na pętle o długości 12,3 km. Po wykonaniu okrążenia można imprezę zakończyć, zrobić sobie przerwę lub natychmiast wyruszyć na kolejne okrążenie. Całe zawody trwają 24 godziny i chodzi przede wszystkim o pokonanie jak najdłuższego dystansu. Im więcej przejdziesz, przebiegniesz, tym lepiej.
Skoro to ultramaraton to najlepiej, żeby przebyty dystans był dłuższy niż 42 km i 195 metrów.
Z założenia są to zawody, w których przede wszystkim chodzi o rywalizację z innymi sportowcami. Jednak dla większości uczestników jest to walka ze samym sobą. Wielu z nich wystartowało w ultramaratonie Leśna Doba 2022, by pokonać własne słabości, poznać swoje możliwości. Niektórzy z nich przyjechali tutaj by pobić swój zeszłoroczny wyczyn. Wielu wzięło udział w imprezie po raz piąty i po raz piąty zmierzyli się z trasą i samym sobą.
Wieś Róża w gminie Dobroń ciągnie się wzdłuż Lasu Karolewskiego, gdzie umieszczona była zasadnicza część trasy Ultramaratonu Leśna Doba 2022.
Baza zawodów, start, noclegownia i centrum dowodzenia, jak co roku mieściło się w budynku miejscowej OSP. Tutaj też w sobotę o godzinie 11 odbył się start imprezy.
Każdy zawodnik po pokonaniu okrążenia długości 12,3 km, mógł się zatrzymać w bazie, posilić się, odpocząć, a nawet położyć się w specjalnie przygotowanej sali… Oczywiście o ile uczestnik posiada własną karimatę lub materac.
W budynku znajduje się w pełni wyposażona kuchnia, w której grupa przyjaciół zorganizowanych wokół Stowarzyszenia Wszystko Gra, przez całą dobę krząta się i przygotowuje prowiant dla zawodników. O każdej porze każdy uczestnik mógł napić się herbaty, kawy, odżywczych naturalnych izotoników, zjeść chleb ze smalcem, kabanosy, sery, słodycze. Oprócz tego, 3 razy przygotowane były gorące posiłki. Absolutnie niczego nie zabrakło.
Ultramaraton Leśna Doba 2022 – wyniki nordic walking
Wśród pań, w rywalizacji nordic walking najlepsza okazała się Joanna Kołodziej, która przeszła 155,6 km. Na pozostałych stopniach podium stanęły: Elżbieta Wojciechowska 147,6 km, Barbara Cieślar 135,3 km.
Wśród panów: Zbigniew Rakowicki, Tomasz Celiński i Krzysztof Adamski – wszyscy 147,6 km. Ponieważ dystans był taki sam, o kolejności decydował czas, w jakim ponowie go pokonali.
O stowarzyszeniu Wszystko Gra – Pabianice
Głównym celem grupy zapaleńców z pabianickiego stowarzyszenia, jest organizowanie cyklicznych imprez sportowych. W tym przede wszystkim Ultramaratonu Leśna Doba, Pabianickiego Półmaratonu, Pabianickiego Półmaratoniku czy Biegu Na Szpilkach. Oprócz tego stowarzyszenie promuje zdrowy styl życia, uczy jak prawidłowo biegać, wspiera seniorów i osoby niepełnosprawne.
Godne uwagi jest to, że instruktorzy spod znaku Wszystko Gra uczą prawidłowej techniki nordic walking oraz organizują cykliczne zajęcia dla osób zainteresowanych taką formą aktywności. Dzięki staraniom stowarzyszenia utworzono ścieżkę biegową, z której korzystają nie tylko biegacza, ale także rowerzyści i pasjonaci marszu z kijami.
Więcej o stowarzyszeniu możecie dowiedzieć się na oficjalnej stronie http://wszystkograpabianice.pl/.
Więcej zdjęć z trasy i bazy zawodów znajdziecie na naszym facebook’u:
Przygotowania do startu –>
Na trasie cz.1 –>
Na trasie cz.2 –>
Zakończenie/dekoracja –>
Interesuje was relacja z Ultramaratonu Leśna Doba 2021? Znajdziecie ją TUTAJ.
I na koniec, jeżeli zainteresowała was rywalizacja w marszu, śledźcie naszą stronę z zawodami nordic walking.