sobota, 10 maja, 2025

Malaga – Costa del Sol

Malaga – hiszpańskie miasto na Wybrzeżu Słońca

Malaga króluje na andaluzyjskim wybrzeżu Hiszpanii. Niegdyś we władaniu imperium rzymskiego a później, przez kilka wieków, w rękach muzułmanów. Do dziś zostało wiele pamiątek architektonicznych sprzed wieków.
Nas jednak, przede wszystkim interesuje fakt, że średnia roczna temperatura wynosi tutaj 23oC. Przy czym nie panują tutaj nieznośne upały.

Panorama Malaga
Panorama Malagi z murów zamku

Katedra w Maladze

Bezsprzecznie najważniejszym zabytkiem w mieście, jest katedra. Ma tak skomplikowaną i długą nazwę, że nawet miejscowi jej nie używają, mówią po prostu La Catedral. Chociaż budowano ją dość długo, w XVI-XVIII w. to do dziś nie została ukończona. Nie dokończono m.in. jednej z wież. Przy zwiedzaniu spotka nas miła niespodzianka: w cenę biletu wliczony jest elektroniczny przewodnik, który mówi do nas m.in. po polsku.

Ze względu na fakt, że katedra jest spora, zarezerwujcie trochę czasu na jej zwiedzanie. Szczególnie jeżeli interesujecie się architekturą albo wybieracie się na taras widokowy.
Na nas szczególne wrażenie zrobiło miejsce przeznaczone na chór – niezwykłe ściany figur i popiersi. Rzeźby mistrzów dłuta, wykonane z niezwykłym pietyzmem, z drewna cedrowego, mahoniowego i amerykańskiego caobila. A nad wszystkim górujące z dwóch stron, ogromne barokowe organy.
Ponieważ w sezonie jest bardzo tłoczno, warto bilet kupić wcześniej online. Na oficjalnej stronie katedry albo na portalu sprzedającym bilety, np. tiqets.

Alcazaba

Pamiątką z czasów, kiedy Andaluzja była pod panowaniem Maurów, jest Alcazaba. W języku arabskim znaczy to tyle co cytadela. Zamek Alcazaba spełniał funkcję obronną a także był siedzibą mauretańskich władców. Została zbudowana w VIII wieku i jest najlepiej zachowaną twierdzą Maurów w Hiszpanii.

Można zwiedzać cześć muzealną, mury obronne a także zachowane w doskonałym stanie ogrody.
Możemy sobie wyobrazić arabskie księżniczki, dawniej spacerujące po ogrodach, albo przysłuchujące się rozmowom, ukryte za kratkami, w specjalnych korytarzach.

Zamek Giblarfaro

Giblarfaro to tak naprawdę nazwa wzgórza na którym znajduje się zamek.
Chociaż nie spotkamy tam hiszpańskiego rycerza, a oferta wystawiennicza jest bardzo ograniczona, warto się pofatygować. Z murów zamku roztacza się niezwykły widok na Malagę, Morze Śródziemne i całą okolice.
Do zamku można się przejść bezpośrednio z Alcazaby, gdyż połączone są ścieżką między murami. Uprzedzamy, że jest to mały spacerek pod górę. Można także podjechać autobusem z okolicy Alcazaby pod samą bramę zamku.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Jak każde duże, zabytkowe miasto, również Malaga nie jest do ogarnięcia w jeden dzień. Bo do zobaczenia jest tutaj ogromna ilość atrakcji. A jeżeli doliczymy do tego jeszcze czas na przemieszczanie, kupno biletów, kolejki w sezonie, to nie da rady.

Dlatego warto dokładnie zaplanować wycieczkę i brać pod uwagę posypanie się tego planu. Nie sposób zrezygnować z odwiedzenia starożytnego amfiteatru, czy zwiedzania Pałacu Arcybiskupa.
Warto wybrać się pieszo ulicą Avenida de Servantes gdzie zobaczymy wiele zabytkowych budynków w tym neobarokowy ratusz. Tam również zatrzymaj się na chwile w pięknych miejskich ogrodach Pedro Luis Alonso i Jardines de Puerta Oscura.

W Maladze urodził się hiszpański malarz Pablo Picasso – możemy zobaczyć i zwiedzić jego rodzinny dom. A to przecież nie koniec zwiedzania. Odwiedzić można także arenę na której dawniej walczono z bykami, Muzeum Malagi (jedno z największych muzeów w Hiszpanii), Muzeum Carmen Thyssen.
Na koniec dnia, jak zawsze przy takich wyprawach, warto wyhamować i usiąść w kawiarni. Popatrzeć na rozświetlone miasto, podświetlone zabytki, wsłuchać się w gwar hiszpańskich rozmów. Możecie w tym celu odwiedzić Antigua Casa de Guarda, najstarszy bar w mieście, kiedyś typowa portowa tawerna.


14-15 X 1810, na obrzeżach dzisiejszej Malagi, w miejscowości Fuengirola, doszło do bitwy z udziałem polskich żołnierzy. Oddziały pod dowództwem kpt. Franciszka Młokosiewicza, odparły atak kilkukrotnie liczniejszych sił brytyjskiego korpusu Lorda Bayneya

Malaga – trochę historii

Malaga jest jednym z najstarszych miast w Europie. Jej początki sięgają VIII wieku p.n.e. Powstała jako fenicka kolonia, na bazie istniejącej iberyjskiej osady.
Rzymskie panowanie od II w. p.n.e. przyczyniło się do gwałtownego rozwoju miasta. Leżąca na szlaku do Kadyksu, Malaga wzrastała gospodarczo i kulturalnie. Z tego okresu pochodzi teatr rzymski.
W połowie VI w. przeszła w ręce Bizancjum. Od 716 r. aż do XVI stulecia, tak jak cała Andaluzja, była pod władaniem muzułmańskim. To kolejny okres gwałtownego rozwoju miasta. W tym czasie Malaga była najważniejszym portem na południowym wybrzeżu Hiszpanii.
W 1487 roku miasto wróciło w ręce hiszpańskich królów. Jednakże polityka, epidemie i klęski żywiołowe które nawiedzały Malagę, doprowadziły do tego, że bardzo straciła na znaczeniu.
Dziś, wraz z przylegającymi miejscowościami jak Benalmadena, Terremolinos czy La Cala del Moral, tworzy ogromny ośrodek ruchu turystycznego.

——>kijem po mapie