piątek, 22 listopada, 2024

Kijki do nordic walking

W każdej dyscyplinie sportu czy aktywności fizycznej, niezwykle ważne jest wykorzystywanie odpowiedniego sprzętu. Dobrze dobrane akcesoria gwarantują bezpieczeństwo, ale także są niezbędne, kiedy chcemy zadbać o prawidłową technikę i właściwie wykonywać ćwiczenia. Jeżeli chodzi o kijki do nordic walking to wybór właściwych, ma zasadnicze znaczenie.

Czy kijki do nordic walking to zwykłe kije

Kijki do nordic walking niby to tylko kije, a jednak to jakie one są, ma zasadnicze znaczenie. Dzięki temu, że są one właściwe, można zachować zarówno odpowiednią technikę marszu, jak i zadbać o bezpieczeństwo maszerującego. A właśnie zachowanie prawidłowej techniki marszu jest podstawą uprawiania tej aktywności fizycznej.
Z roku na rok przybywa osób maszerujących, jak również takich, które mają świadomość, że chodzenie wymaga odpowiedniej techniki i właściwych kijów. Jednak ciągle pokutuje przekonanie, że chodzenie z dowolnymi kijami to nordic walking. Dodatkowym problem są handlowcy, którzy każdy sprzedawany komplet kijów uważają za akcesorium do „nordica”, co często wynika z ich niewiedzy. Zatem co powinniśmy wiedzieć o tym sprzęcie?

Kijki do Nordic Walking – czym się charakteryzują?

Kij kijowi nierówny. Trekingowy kij, czyli np. do wędrowania po górach to nie ten sam kij co do nordic’a. Uchwyty w kijach trekingowych są masywniejsze, umożliwiają zaciśnięcie dłoni i mocne podparcie się kijem. Rękojeść wyposażona jest w pasek, który zabezpiecza przed upadnięciem kija w razie upuszczenia go.

A teraz ten właściwy, interesujący nas sprzęt. Podstawowa cecha to delikatność i rzec by można smukłość kija. Rękojeść gładka umożliwiająca puszczanie i wyrzucanie kija. Są lekkie, wyposażone w zapinaną rękawiczkę, a nie pasek.

Podsumowując, zasadnicze cechy wyróżniające kije do nordic walking to:
– rękawiczki zapinane w nadgarstku, wypinane lub na stałe przytwierdzone do uchwytu
– gładka i smukła rękojeść
– lekka i delikatna budowa kija

Podstawowy problem przy zakupie to długość kijów

Z pewnością najważniejsza jest długość kijów. Musicie je dopasować indywidualnie do swojego wzrostu. Szczególne znaczenie ma to wtedy, gdy kupujemy kije jednoczęściowe i nie można później zmieniać ich długości.
Kiedy dobrze zapięty kij stawiamy na podłożu prosto przed sobą, ramię i przedramię powinny tworzyć kąt prosty.
Stosuje się również przelicznik, w którym kij powinien mieć 0,68 wzrostu maszerującego.

Czyli jeżeli ktoś ma 170 cm wzrostu, powinien mieć kije o długości 115 cm. (170 x 0,680 = 115,6). Jednak to sprawa bardzo indywidualna, ktoś może mieć wyjątkowo długie nogi a krótki tułów. Dlatego metoda przedstawiona na fotografii jest lepsza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Dla wielu walkerów znaczenie ma ciężar kijów, to z czego są one zrobione. W sklepach znajdziecie kije wykonane z włókien węglowych, z domieszkami karbonu czy jeszcze innych dziwnych materiałów. Warto rozważyć zakup takich kijów, jeżeli ktoś chce się wiązać z nordic walking na dłużej. To czasem spory wydatek więc na początek pomyślmy o tańszej opcji. Dobre kije można kupić za dużo mniej niż 100 złotych, ale warto się nad takim zakupem chwile zastanowić i skorzystać z powyższych wskazówek.

Na zakończenie pamiętajcie o tym, że nie można zastąpić kijów do nordic’a kijami do trekingu i odwrotnie. Kije trekingowe używamy podczas podróżowania. Zwłaszcza w trudnym terenie lub kiedy mamy problemy ze sprawnością.

powrót do strony głównej —